Az Apple fontolóra veszi a felhasználók számára az alapértelmezett e-mail, böngésző és zenei alkalmazások megváltoztatását az iOS-ban. Az Apple tervei még nem véglegesek, a változások valószínűleg az Apple iOS 14 kiadásakor, de még idén, az Apple júniusi fejlesztői konferenciáján bejelentésre, és azt követően rövidesen bevezetésre kerülnek.
Az iOS-felhasználók jelenleg letölthetnek harmadik féltől származó alkalmazásokat e-mailekhez vagy webböngészéshez, például az Outlook vagy a Firefox, de nem állíthatják őket alapértelmezett alkalmazásokként, amelyeket a rendszer nyit, amikor egy linkre vagy e-mail címre koppintanak egy másik alkalmazásban. Az Apple bizonyos esetekben lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy ezeket az alkalmazásokat alapértelmezetté tegyék, de csak az asztali és laptopokhoz használt macOS-szoftverén, de az Apple mobilplatformján ez nem lehetséges.
A Webböngésző és az e-mail az iPhone és az iPad két leggyakrabban használt alkalmazása. A mai napig a rivális böngészők, például a Google Chrome és a Firefox, valamint a levelezőprogramok, például a Gmail és az Outlook hiányoznak az Apple termékek alapértelmezettként megadható alkalmazásai közül. Például, ha a felhasználó egy webes linkre kattint iPhone-on, akkor a Safari nyílik meg automatikusan, ha egy mailcímre, akkor az Apple Mail, és a felhasználónak nincs lehetősége ezeken változtatni. Még. :-)
Ez a változás elősegítheti az Apple iOS platformjának és a Google Androidjának versenyét, mivel az Android már régóta biztosítja a felhasználóknak az alapértelmezett programok változtatásának lehetőségét. A felhasználók sokszor az Apple iOS-nek ezt a rugalmatlanságát adják meg annak okaként, hogy a Android alapú mobil készüléket választanak.
És amint a Bloomberg megjegyzi, az streaming szolgáltatások elegánsabb támogatása az Apple Music mellett szinte minden bizonnyal jótékony hatással lenne az Apple HomePod intelligens hangszórójának értékesítésére, mivel ez a rugalmatlanság komoly korlátozást jelent az adott termékhez, szemben a versenytársak termékeivel. Igen, a HomePod felhasználók az Apple AirPlay technológiájával jelenleg is továbbadhatják a Spotify-ot a HomePod-ba, de sok felhasználó szerint ez nem teljes megoldás.
Ha ezek a változások bekövetkeznek, bizonyára sok iPhone-tulajdonos örömmel fogja fogadni őket, de segíthetnek az Apple-nek egyes perek vagy monopóliumellenes panaszok megelőzésében vagy megoldásában is. Például a Spotify monopóliumellenes panaszt nyújtott be az Európai Unió tisztviselőinek, állítva, hogy az Apple tisztességtelen prioritást élvez a Spotify zenei streaming szolgáltatásával szemben, még akkor is, ha a felhasználók direkt a Spotify-t akarják használni.
Egyebek között a Spotify rámutatott arra, hogy az Apple az eszközön lévő App Store-ban a keresési eredményeket a saját termékei felé mozdítja el olyan harmadik felek megoldásainak rovására, mint például a Spotify. (Az Apple már válaszolt ezekre a panaszokra, legalább részben megmagyarázva azokat.) A Spotify megemlítette az iparágban szinte egyedülálló Spotify támogatás hiányát a HomePodon.
E változtatások végrehajtásával az Apple jobb helyzetbe kerülhet, amikor vitatják üzleti gyakorlatát. Mindenesetre ez valószínűleg vonzóbbá tenné az iOS-t egyre több felhasználó számára.
A Bloomberg forrásai óvatosan rávilágítanak, hogy még nem születtek végleges döntések - de mivel az Apple régóta elkötelezett egy más filozófia mellett, az a tény, hogy ezt a változást egyáltalán komolyan fontolóra veszik, önmagában nagy fejlemény.
Amikor az Apple 2019-ben kiadta az iOS 13 és az iPadOS 13 készülékeket, már elkezdett törölni néhány kisebb korlátozást arra vonatkozóan, hogy a felhasználók hogyan szabhatják testre a mobil operációs rendszert. Tehát ha az alapértelmezett alkalmazások tekintetében a változtatásokat folytatják, azok drámai változást hirdethetnek az Apple szoftverstratégiájában akár a felhasználói élmény javítása, akár a szabályozók megkönnyítése, optimális esetben mindkettő érdekében.
Forrás: bloomberg.com, arstechnica.com